CRH navštívil prezident Asijské biotechnologické společnosti

Profesor Wen-Chien Lee (vpravo) s ředitelem CRH během prohlídky vědeckého centra.
Foto: Martina Šaradínová
Pondělí 23. září 2019, 13:30 – Text: Martina Šaradínová

Prohloubení stávající spolupráce i navázání nových kontaktů byly hlavním cílem návštěvy prezidenta Asijské biotechnologické společnosti (AFOB) Wen-Chien Lee na Univerzitě Palackého a v Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), které  současně funguje jako české zastoupení v Evropské biotechnologické federaci (EFB). Jedním z konkrétních kroků bude příprava memoranda o spolupráci.

„Univerzita Palackého na poli biotechnologického a agrárního výzkumu vyniká a mě samozřejmě těší, že nás navštěvují  osobnosti, jako je hlavní představitel Asijské biotechnologické federace. Vím, že zásluhou ředitele Centra regionu Haná Ivo Fréborta i dalších vědců jsou kontakty mezi evropskou a asijskou biotechnologickou federací velmi bohaté a ještě bohatší jsou kontakty osobní. Je to známka toho, že naše univerzita na poli biotechnologií něco znamená. Jedním z výsledků setkání je dohoda o přípravě memoranda mezi Univerzitou Palackého, Asijskou biotechnologickou federací a National Chung Cheng University, kde profesor Lee působí," uvedl po pátečním setkání rektor Jaroslav Miller, podle nějž memorandum spolupráci více zformalizuje a především prohloubí.

Vědec, který se ve své vědecké práci věnuje zejména izolaci a čištění proteinů, navštívil Olomouc poprvé. „Jsem rád, že jsem mohl navštívit univerzitu i Centrum regionu Haná, které se zaměřuje na rostlinné biotechnologie a ve svém oboru patří k TOP pracovištím. Tato oblast výzkumu má v asijském regionu velký význam, takže můžeme hledat společná témata,“ řekl prezident AFOB.

Na návštěvě Olomouce se profesorem Lee domluvil ředitel Frébort letos v červenci na 14. Asijském biotechnologickém kongresu na Tchaj-wanu. Ředitel CRH se jej zúčastnil mimo jiné jako člen výkonného výboru EFB. Právě propojení asijské a evropské vědy v oblasti biotechnologií bylo jedním z poslání kongresu.

Zpět