O projektu GA ČR a světě masožravých rostlin

Ilustrační foto: archiv AP
Úterý 5. květen 2020, 20:26 – Text: Martina Šaradínová

O své vášni pro masožravé rostliny, které se staly i centrem odborného zájmu, hovoří biofyzik Andrej Pavlovič na webových stránkách Grantové agentury ČR.  Mimo jiné v něm hodnotí i závěry svého juniorského projektu GA ČR s názvem Regulace enzymatických aktivit v masožravých rostlinách, jehož hlavním cílem bylo rozšířit znalosti o trávicích enzymech v masožravých rostlinách, o způsobu jejich regulace podněty získanými z polapené kořisti, najít význam a důležitost chitinas v rostlinném trávicím systému a také identifikovat zcela nové enzymy. Grantová agentura ho zařadila mezi Úspěšné projekty českých vědců.  

Podle biofyzika Pavloviče poskytly výsledky projektu nový pohled do trávicího systému masožravých rostlin, jejich životní strategie a molekulární evoluce. Předmětem zájmu výzkumníků byla masožravka, která kořist chytá pomocí lepkavých žláznatých výčnělků na listech – tentakul. Vědci rostliny vystavili různým vnějším podnětům a zkoumali následné reakce, na jejichž počátku vždy stojí elektrický signál vysílaný tentakulami. Výzkum elektrické signalizace u rostlin mnozí odborníci poměrně dlouho opomíjeli, olomoučtí biofyzici s ním ale mají letité zkušenosti. Potvrdili, že elektrický signál stojí na počátku vjemů rostliny. V projektu popsali celý proces od vyslání elektrického signálu až po výslednou reakci rostliny.

 „To, co jsme se naučili na masožravých rostlinách, se nyní snažíme aplikovat na běžných rostlinách. Elektrické signály jsou totiž velmi důležité i v životě běžných rostlin při reakci na různé biotické a abiotické faktory. Na tomto poli už pracujme,“ řekl mimo jiné olomoucký biofyzik.

Celý rozhovor je dostupný zde.

Zpět