Polní kázání přiblíží poklady olomoucké genobanky

Polní kázání je určeno akademikům i široké veřejnosti.
Foto: Martina Šaradínová
Úterý 18. červen 2019, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

K čemu slouží genobanka a jak vědci o genetické zdroje zelenin, aromatických, kořeninových a léčivých rostlin pečují? I to se dozví návštěvníci Polního kázání, které olomoucké pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. pořádá ve středu na svých pozemcích od 10:00 do 14:00. Vítáni jsou nejen akademici, ale i zájemci z řad široké veřejnosti.

Olomoucké pracoviště výzkumného ústavu, které je součástí Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum, uchovává v několika kolekcích přes 11 tisíc genetických zdrojů zelenin a aromatických, kořeninových a léčivých rostlin z tuzemska i zahraničí. Rostliny pěstuje v areálu na ulici Šlechtitelů na ploše zhruba osmi hektarů. O jaké druhy se jedná a jaké polní pokusy výzkumníci v rámci různých projektů provádějí, prozradí i návštěvníkům Polního kázání, jež má dlouholetou tradici.

„Připraveny budou ukázky různých odrůd salátu, zájemci budou moci i ochutnat. Ukážeme jim také byliny pro včelí a čmeláčí pastvu a návštěvníci dostanou řadu praktických rad pro pěstování zeleniny a léčivek. Jako každoročně se mohou těšit například i na rozkvetlé záhony levandulí nebo pokusné porosty tymiánu, máty a dalších léčivých rostlin,“ uvedla Ivana Doležalová z pořádající instituce.

Odborníci z VÚRV se o genetické zdroje nejen starají, ale mohou je bezplatně poskytovat vysokým školám, vědeckým pracovištím či šlechtitelům, například za účelem výzkumu a dalšího šlechtění. Generativně množené položky genetických zdrojů se dlouhodobě uchovávají v centrálním skladu genové banky v Praze-Ruzyni a nejvýznamnější položky tvoří jakousi „železnou zásobu“ pro případ nepředvídatelných událostí a jsou uloženy v genové bance v Piešťanech a na Špicberkách.

Zpět