Pro Noc vědců vzniklo nové video Robot zahradníkem

Zdroj: www.nocvedcu.cz
Čtvrtek 26. listopad 2020, 22:45 – Text: Martina Šaradínová

K programu Noci vědců, která se letos kvůli epidemii koronaviru uskuteční online na webu www.nocvedcu.cz, přispěje i CRH. Biofyzici Marek Rác a Martina Špundová ve spolupráci s vedoucím výzkumného programu fenotypizace Lukášem Spíchalem připravili video s názvem Robot zahradníkem. Zájemci si ho mohou prohlédnout nejen během „robotí noci“ v pátek 27. listopadu, ale i v průběhu prosince.

„Zemědělství má pro lidskou civilizaci klíčovou roli. Od doby neolitické revoluce lidstvo neustále přichází s novými nápady, jak práci v zemědělství urychlit a ulehčit. Objev kamenných nástrojů, metalurgie, průmyslová revoluce, nové vědecké a technologické objevy byly vždy rychle aplikovány v zemědělství, péči o rostliny a produkci potravin. Tento trend nadále pokračuje i v 21. století, době robotizace a umělé inteligence. Cílem videa je ukázat trendy v automatizaci nejen v zemědělském výzkumu, ale i praxi,“ objasnil autor videa Marek Rác.

Letošní Noc vědců s podtitulem Člověk a robot připomene 130. výročí narození Karla Čapka a 100. výročí vydání jeho díla R.U.R., kde bylo slovo „robot“, vymyšlené jeho bratrem Josefem, poprvé použito. Robot a automatizace tak nemohou chybět ani v popularizačním videu Marka Ráce. Ať už se jedná o fenotypizační linku, která umožňuje vědcům sledovat vlastnosti rostlin v závislosti na prostředí, nebo robotický systém přezdívaný Popelka, který vyvinuli výzkumníci CRH ve spolupráci s firmou Stäubli Systems a Vědeckotechnickým parkem UP pro přípravu vzorků určených pro výzkum  rostlin. „Video ukazuje ale také automatizovanou péči o plodiny v zemědělské praxi a nakonec i robotickou sklizeň,“ uzavřel Rác.

Univerzita Palackého připravila pro návštěvníky Noci vědců desítky přednášek, workshopů, pracovních listů a také her nejen s robotí tematikou. Akademici se robotům a nejrůznějším strojům věnují ze všech možných úhlů pohledu.

Zpět