V Týdnu vědy a techniky CRH nabídne přednášku i exkurze

Ilustrační foto: Martina Šaradínová
úterý 5. listopad 2019, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Na přednášky odborníků, exkurze, výstavy či workshopy se mohou těšit návštěvníci Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky. Devatenáctý ročník s podtitulem Věda, svoboda, odpovědnost se uskuteční také v Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH).

Stejně jako loni se CRH zapojí do přednášek pro středoškoláky v Laudonově sále Pevnosti poznání. Biochemik a ředitel CRH Ivo Frébort ve čtvrtek 14. listopadu od 10:00 nastíní možnosti, jak mohou rostlinné biotechnologie přispět k získání plodin s lepším výnosem, vyšší tolerancí k suchu a odolností proti škůdcům a chorobám bez dalšího zatěžování krajiny postřiky a hnojivy. „Vědci se ale snaží napomoci i k pěstování plodin s lepšími vlastnostmi pro konzumenty, například s delší trvanlivostí, vyšším obsahem vitamínů a zdraví prospěšných látek, nebo naopak s omezením látek, které zdraví neprospívají,“ uvedl profesor Frébort.

Návštěvníci nahlédnou pod pokličku vědy přímo v laboratořích

CRH uspořádá již tradičně rovněž exkurze do svých laboratoří, a to ve dnech 14. a 15. listopadu. Školní kolektivy i jednotlivci se ale musí předem registrovat. Návštěvníci se dozví, k čemu je důležitý výzkum hospodářsky významných rostlin, například ječmene a pšenice, a jak mohou moderní metody úprav genomu přispět k získání odrůd s lepšími vlastnostmi. Dozví se, jakou roli hrají rostlinné hormony a jak je lze využít v zemědělství, farmacii či kosmetickém průmyslu.

Na den otevřených dveří pak zve i Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR, jež je součástí CRH. Ve dnech 12. až 14. listopadu zájemcům představí celosvětový projekt luštění DNA pšenice, metody hledání úseků genetických informací či zachraňování genového bohatství banánovníků. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také unikátní přístroje a technologie pro třídění chromozomů.

Program nabídne i RCPTM a Pevnost poznání

Program připraví také další vědecké centrum v holickém areálu – Regionální centrum pokročilých technologií a materiálu. Stranou nezůstane ani Pevnost pozvání. V muzeu vědy se v úterý 12. listopadu v 10 hodin uskuteční křest originálních vědeckých vymalovánek Ze Země do vesmíru  autorky Kateřiny Janošíkové. Kreativní publikaci vytvořila ve spolupráci s Centrem popularizace Přírodovědecké fakulty UP. Součástí prezentace bude workshop, který ukáže extrakci DNA z jahod.

Týden vědy a techniky AV ČR koordinuje Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR a Sdružení moravských pracovišť AV ČR. Podrobný program i kontakty nutné pro registraci na některé akce jsou dostupné na www.tydenvedy.cz.

Zpět