O centru

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) je vědecké pracoviště zaměřené na výzkum rostlin a vývoj rostlinných biotechnologií, které sdružuje výzkumné týmy Univerzity Palackého a olomouckých pracovišť Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v. v. i. a Výzkumného ústavu rostlinné výroby v. v. i. Zdejší vědci patří ke světové špičce v oblasti čtení dědičné informace ječmene, pšenice a dalších rostlin důležitých pro výživu stále rostoucí lidské populace. Na základě výsledků základního výzkumu navrhují postupy, které umožňují šlechtitelům získat odrůdy nové generace s požadovanými vlastnostmi, zejména vyšším výnosem a odolností vůči suchu, výkyvům teplot a dalším stresovým faktorům.
CRH je Regional Branch Office Evropské biotechnologické federace. Ve spolupráci s ní pořádá jednou za dva roky konferenci Green for Good o rostlinných biotechnologiích. K nejvýznamnějším hostům patřil například rostlinný genetik Patrick Schnable z Iowa State University, molekulární biolog Heribert Hirt, který založil Desert Agriculture Initiative na KAUST v Saudské Arabii, rostlinný fyziolog Richard Napier z University of Warwick, přední světový odborník na chemickou ekologii John Pickett z Velké Británie nebo držitel Světové potravinové ceny Marc van Montagu, který se zúčastnil otevření CRH v roce 2013.
Vědecké centrum bylo vybudováno v letech 2010 až 2013 v rámci OP Výzkum a vývoj pro inovace v letech 2010 - 2013 za zhruba 807,8 milionu korun. Téměř 200 vědeckých pracovníků se věnuje základnímu i aplikovanému výzkumu.
Kontaktní údaje
Organizační struktura
Ředitel CRH
prof. RNDr. Ivo Frébort, CSc., Ph.D.
Ředitel CRH, Univerzita Palackého v Olomouci
+420 585 634 922
Vědecký ředitel CRH
prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc.
Vědecký ředitel CRH, Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.
+420 585 238 703