Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum
Biochemie proteinů a proteomiky UP
Stěžejní náplní pracoviště je hmotnostní spektrometrie v analýze proteinů. Pracovníci skupiny mají k dispozici instrumentální vybavení pro separaci proteinů a peptidů doplněné hmotnostními spektrometry s ionizací MALDI a ESI. Vědci využívají běžných metod pro přípravu a přečištění vzorků, provádějí rutinní identifikaci proteinů (peptidové mapování a peptidové sekvencování), relativní a absolutní kvantifikaci a analýzu posttranslačních modifikací (glykosylace, fosforylace). Záběr je přitom široký: od analýzy jednoho vybraného proteinu po mapování proteomů. Hmotnostní spektrometrie intaktních buněk a spor slouží k identifikaci mikroorganismů. Výzkumníci studují také enzymy, zejména rostlinného a mikrobiálního původu, např. dehydrogenasy, oxidasy a proteasy. Tyto enzymy se získávají izolací z jejich přirozených zdrojů (tkáně, buňky) nebo rekombinantní expresí příslušných genů v hostitelských mikroorganismech. Jejich studium zahrnuje popsání molekulových vlastností, určení typických substrátů a inhibitorů, případně krystalizaci a strukturní analýzu. Hledá se rovněž praktické využití enzymů v potravinářské analýze, a to konstrukcí biosenzorů či imobilizací enzymů na pevné nosiče. Jedním z výzkumných směrů je i zkoumání metabolických drah pro biosyntézu a biodegradaci určitých metabolitů (např. rostlinných hormonů).
Absolvoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde také později ukončil doktorské studium ve stejném oboru. Přešel na Univerzitu Palackého v Olomouci, kde zastával výzkumné a akademické pozice. V roce 2007 se stal řádným profesorem biochemie na Univerzitě Palackého (jmenovací řízení proběhlo na Masarykově univerzitě v Brně). V letech 2006-2012 vykonával funkci vedoucího Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity. Mezitím absolvoval několik krátkodobých výzkumných stáží v zahraničí (Německo, Dánsko, Francie, Japonsko). V období 2014-2018 byl zastupujícím ředitelem Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, kde od roku 2010 vede Oddělení biochemie proteinů. Obecně se zaměřuje na chemii a biochemii proteinů. Jeho výzkumný zájem spočívá především v redoxních a proteolytických enzymech, modifikacích proteinů (zejména glykosylaci) a MALDI hmotnostní spektrometrii v proteomice. Kromě svého výzkumu, výukových a vzdělávacích aktivit je aktivním členem tří vědeckých společností a podílí se na organizování mezinárodních vědeckých konferencí, jako jsou Informal Meeting on Mass Spectrometry nebo FEBS Congress. Získal dvě národní vědecká ocenění. Je členem redakční rady časopisu Journal of Proteomics.
Vzdělání:
1994 – ukončení studia oboru Biochemie na PřF MU v Brně
1997 – ukončení doktorského studia oboru Biochemie na PřF MU v Brně
2002 – habilitace v oboru Biochemie, PřF MU v Brně
2007 – profesor pro obor Biochemie – Masarykova univerzita v Brně
Zaměstnání:
1994 – 1996 – asistent na PřF UP v Olomouci
1996 – 2002 – odborný asistent na PřF UP v Olomouci
2002 – 2007 – docent na PřF UP v Olomouci
2006 – 2012 – vedoucí Katedry biochemie PřF UP v Olomouci
2007 – dosud – profesor biochemie na PřF UP v Olomouci
2010 – dosud – vedoucí Oddělení biochemie proteinů a proteomiky, Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, PřF UP v Olomouci
2014 – 2018 – zastupující ředitel, Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, PřF UP v Olomouci
Vědecké zaměření:
enzymologie, zaměření na enzymy z oblasti metabolismu polyaminů
biochemie proteinů a proteomika, zaměření na proteolytické enzymy a glykoproteiny
publikoval > 130 odborných prací (150 záznamů na WoS; 1800 citací, h-index 21), > 200 prezentací na konferencích
Cena pro mladé vědecké pracovníky do 35 let, vyhlásila Učená společnost České republiky (2005)
Cena Vladimíra Hanuše a Petra Sedmery za práci v oblasti molekulární struktury látek, kategorie hmotnostní spektrometrie, vyhlásila Spektroskopická společnost Jana Marka Marci (2010)
Praxe v zahraničí:
1995 (1 m): Univerzita v Bayreuthu, Německo; doktorandská stáž
1996 (2 m): Univerzita v Bayreuthu, Německo; doktorandská stáž
2000 (1 m): univerzity v Jamaguči a Ósace, Japonsko; výzkumná stáž
2002 – 2006 (celkem 3 m): Ústav Maxe Plancka pro molekulární a buněčnou biologii a genetiku, Německo; výzkumné stáže v rámci společného výzkumného projektu