Den fascinace rostlinami se zaměří na rostliny na talíři

Zdroj: Botanická zahrada PřF UP
Čtvrtek 16. květen 2019, 11:15 – Text: Martina Šaradínová

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) nebude ani letos chybět na popularizační akci Den fascinace rostlinami, která se ve středu 22. května uskuteční od 10:00 do 18:00 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UP. O část programu se postarají zástupci olomouckého Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., které jsou součástí CRH. Vědci mimo jiné představí i rostliny na talíři.

Ve stánku ÚEB budou moci návštěvníci zkusit hádat, které části rostlin se hodí či nehodí k jídlu, a čeká je i poznávání koření a bylinek. Zájemci si mohou zahrát i na rostlinné genetiky a vyzkoušet si pipetování, práci s rostlinným materiálem či skládání karyotypu. Olomoucký tým vědců pod vedením laureáta Národní ceny Česká hlava Jaroslava Doležela se totiž zabývá studiem dědičné informace, její strukturou, vlivem na růst, vývoj a vlastnosti rostlin. Je uznávaný po celém světě a své výsledky publikuje v mnoha prestižních vědeckých časopisech. Pracoviště přispělo k přečtení složité dědičné informace pšenice, ječmene a žita.

Hned několik smyslů zapojí také návštěvníci stánku olomouckého pracoviště VÚRV. Čekají na ně ukázky i ochutnávky různých odrůd salátu a stanoviště provoní čerstvé nati vybraných bylinek. „Lidé budou moci ochutnat i naklíčená semena fazolí mungo, pšenice nebo bylinkový sirup,“ prozradila Ivana Doležalová z olomouckého VÚRV. Olomoucké pracoviště ve své genobance uchovává v několika kolekcích přes 11 tisíc položek genetických zdrojů zelenin, léčivých, aromatických a kořeninových rostlin a také sbírku jedlých a léčivých hub, především smržovitých. Odborníci se o genetické zdroje nejen starají, ale mohou je bezplatně poskytovat vysokým školám, vědeckým pracovištím či šlechtitelům za účelem výzkumu a dalšího šlechtění.

Cílem celosvětového Dne fascinace rostlinami, který se koná pod hlavičkou Evropské organizace rostlinných věd (EPSO), je přiblížit lidem fascinující svět rostlin ze všech možných úhlů.

Zpět